Yaşlı Bakımı Programı Kapılarını Açtı

Malazgirt Meslek Yüksekokulu (MYO) “Yaşlı Bakımı Programı” ile güçleniyor. 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında faaliyete geçecek olan program, 40 öğrenci ile akademik hayata başlayacak.

Üniversitemizin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığı’na sunduğu “Yaşlı Bakımı Programı”na öğrenci alınması ile ilgili teklif, 16 Haziran’da gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu Toplantısı’nda değerlendirilerek kabul edildi. Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü bünyesinde hizmet verecek olan program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile akademik hayata başlayacak.

“Yaşlı Bakımı Teknikeri” yetişecek

TÜİK verilerine göre 2018 yılında %8,7 olan 65 yaş üzeri nüfusun 2023’te %10,2’ye, 2040’da ise %16,3’e yükseleceği göz önüne alındığında artan yaşlı nüfus, çözülmesi gereken birçok problemi de barındırıyor. Yaşam süresinin uzaması, yaşlıların bakım gereksinimlerinin artması ile birlikte tıbbi ve sosyal bakım hizmeti verebilecek profesyonel ara eleman ihtiyacı doğuyor. “Yaşlı Bakımı Programı” ile söz konusu alanda artan kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi hedefleniyor. Program kapsamında verilecek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi ile öğrenciler, yaşlının temel özelliklerini ve gereksinimlerini öğrenerek yaşlının ihtiyaçlarını karşılama ve bütüncül yaklaşabilme becerisi kazanıyor. “Yaşlı Bakımı Teknikeri” unvanı ile mezun olacak öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı’na başarılı olmaları halinde “Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji ve Hemşirelik” bölümlerine geçiş yaparak öğrenim düzeylerini yükseltebiliyor.

Kamu kurumlarında ve özel sektörde istihdam olanağı

Program mezunları, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, belediyeler, hastaneler, huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri, hospice (terminal dönemde bakılan yaşlı bakım evi) gibi alanlarda istihdam şansı yakalıyorlar. Ayrıca sağlık birimlerindeki yaşlıya yönelik uygulamalarda, evde bakım hizmetlerinde, yaşlının evini düzenleme ve korumalı meskenlerde uzman gözetiminde çalışabiliyorlar.

Sağlık bilinci ve yaşam süreci vurgusu

Yeni açılan program ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Malazgirt MYO Müdürü Doç. Dr. Selçuk Baş, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de genç nüfusla birlikte yaşlı nüfusunda da arttığını ifade etti. Tıp alanında yaşanan gelişmelerle birlikte bireylerin sağlık konusunda daha bilinçli hale geldiğini ve yaşam süresi uzadığını söyleyen Doç Dr. Baş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yüksekokulumuzun yeni programlarla daha da güçleneceğine inanıyorum. Süreçte desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a, YÖK yetkililerine ve okulumuzun büyümesi ve gelişmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bölgemize ve üniversitemize güç katacak olan programın hepimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Bünyamin Bazyel ise Yaşlı Bakımı Programı’nın günümüzde büyük bir önem taşıdığını ifade ederek bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencileri beklediklerini söyledi.