Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) 2. Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) tarafından 26 Ekim’de Ankara’da düzenlenen 4. IUC Genel Kurul Toplantısı’nda IUC Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın teklifiyle 23 Kasım Cumartesi günü Malazgirt’te gerçekleştirilmesi kararlaştırılan IUC 2. Yönetim Kurulu Toplantısı bugün icra edildi.

Heyet Güne Nezaket Ziyaretleri İle Başladı

IUC Kurucu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, IUC Başkanvekili ve YÖK üyesi Prof. Dr. Mahmut Doğru, Erbil Selahaddin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Enver Dizâyî ve Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’tan oluşan heyet, toplantı öncesinde Bulanık Kaymakamlığını ziyaret etti. Burada heyeti Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi karşıladı. Karşılıklı hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından Bulanık Meslek Yüksekokuluna geçildi. MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ahmed Galip Halidi tarafından karşılanan misafirler, yerleşkemizi gezerek okul hakkında bilgiler aldı.

Malazgirt’te Tarihi Yerler Gezildi

Bulanık temaslarının ardından Malazgirt ilçesine geçen heyet, ilk olarak Malazgirt Kaymakamlığını ziyaret etti. Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın ve Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın’ın karşıladığı heyete IUC Yönetim Kurulu Başkanı ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan ile IUC Genel Koordinatörü ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başdanışmanı Prof. Dr. Uğur Çevik, Van 100. Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Murad Aydın Şanda ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ da iştirak etti.

Kaymakamlıktaki nezaket ziyaretinin ardından heyet ilçenin tarihi mekânlarını gezmek, Malazgirt kalesini ve Malazgirt etkinliklerine sahne olan rekreasyon alanlarını görmek için Kaymakam ve Belediye Başkanı ile birlikte kısa bir şehir turu attı. Daha sonra hep birlikte Belediye Başkanlığına geçildi.

Üst Düzey Toplantı

Bir süre belediyede konuk edilen heyetin son durağı ise üniversitemiz Malazgirt Meslek Yüksekokulu oldu. Heyet burada MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Baş ve diğer öğretim elemanları tarafından karşılandı. Bir süre yerleşkemizi gezen ve okul hakkında bilgiler alan IUC heyeti, toplu fotoğraf çekimi ve karşılıklı hediye takdiminin ardından IUC 2. Yönetim Kurulu Toplantısını icra etmek üzere konferans salonuna geçti.

Konferans salonunda 14.30’da başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantıya Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hasan Aslan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Doğru, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Enver Dizâyî, Uğur Çevik ve Fethi Ahmet Polat katıldı.

Önemli Gündem Maddeleri Ele Alındı

Akademik anlamda pek çok konunun ele alınıp karara bağlandığı toplantıda ilimizi ve ilçemizi ilgilendiren en önemli karar, 1071 Malazgirt Zaferinin 949. Yıl Dönümü münasebetiyle 2020 yılının haziran ayı içerisinde uluslararası nitelikli ve geniş katılımlı bir sempozyumun IUC tarafından ilçemizde yapılması oldu.

Uluslararası Üniversiteler Konseyi’nin bu önemli toplantısını Malazgirt’e alan tüm heyete derin minnettarlık duygusunu ifade eden Rektörümüz;  Anadolu’nun giriş kapısı, İslam dünyasının birlik ve beraberlik sembolü Malazgirt’i yeniden gündeme taşıyan bu önemli toplantıya vesile olan IUC Kurucu Başkanı ve 15 Temmuz Gazisi Orhan Hikmet Azizoğlu’nu ve çalışma arkadaşlarını üniversite olarak ilimizde daha sık ağırlamak istediğimizi  dile getirdi.

“Sultan Alparslan’ın Manevi Mirası”

Muş’ta ve Malazgirt’te gördüğü misafirperverlik ve sıcak ilgiden dolayı memnuniyetini dile getiren Orhan Hikmet Azizoğlu, yıllar önce  yaşadığı pek çok hatırayı yeniden yad ettiği için çok duygusal anlar yaşadığı Malazgirt ziyaretini her mahfilde dillendireceğini söyledi. Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz başta olmak üzere, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi, Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın ve kanaat önderi Kıyasettin Seçkin’e teşekkürlerini ileten Azizoğlu, üniversitemiz rektörü ve IUC Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a ve mesai arkadaşlarına da heyeti adına teşekkürlerini iletti. Azizoğlu, Sultan Muhammed Alparslan ve kutlu askerlerinin manevi mirasını taşıyan bu topraklara IUC olarak bundan sonraki çalışmalarında özel ilgi göstereceklerinin de sözünü verdi.