Malazgirt MYO’dan Duygu Dolu Mevlid-i Nebi Programı

Malazgirt Meslek Yüksekokulunda (MYO) Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bir program düzenlendi. Programa Malazgirt MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Baş, Malazgirt Müftüsü Bünyamin Gölcü, kurum amirleri, öğretim görevlileri, öğrenciler ile çok sayıda Malazgirtli katıldı.
Malazgirt MYO Gelişim Topluluğu tarafından Malazgirt Kültür Merkezinde düzenlenen program, İmam-Hatip Esad Tuna’nın ve Bahadır Bilgiç’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Malazgirt MYO Müdürü Dr. Baş’ın selamlama konuşmasının ardından İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salmazzem, Hz. Peygamber’in güzel örnekliği bağlamında güven ve dürüstlük erdemlerine değindiği bir konuşma yaptı. Peygamberlerin ortak vasıflarından birinin eminlik/güvenilirlik olduğunu belirten Dr. Salmazzem, muhtelif ayetlerde peygamberlerin bu vasıflarına ilişkin çarpıcı mesajlar bulunduğunu söyledi.
“İlahi mesaj, güvenilir bir kaynaktan, güvenilir bir aracıyla güvenilir bir alıcıya ulaştırılmıştır.”
Hz. Nuh, Hz. Salih, Hz. Lud gibi peygamberlerin gönderildikleri topluma hitaben, “Şüphesiz ben size gönderilmiş güvenilir bir peygamberim.” demelerinin dikkate değer bir husus olduğunun altını çizen Dr. Salmazzem, özetle şöyle konuştu: “Emin olma vasfı, İslam Peygamberi Hz. Muhammed Aleyhisselam ile de özdeşleşmiş ve Efendimiz, ‘Muhammedu’l-Emin’ olarak tanınmıştır. Peygamberimizin, çocukluk yıllarında ‘Hilfu’l-Fudûl’ adıyla bilinen erdemliler topluluğuna kabul edilmesi, gençliğinde Hakem Olayı sırasında kendisine tevdi edilen hakemlik vazifesi, onun yaşadığı toplum nezdindeki güvenilirlik algısı hakkında bize net bir fikir vermektedir.
Emin Söz olan Kur’ân’ın Ruhu’l-Emin yani Cebrail tarafından emin bir belde olan Mekke’ye ve Muhammedu’l-Emin (a.s)’a indirilmiş olması da anlamlıdır. Başka bir ifadeyle ilahi mesaj, güvenilir bir kaynaktan, güvenilir bir aracıyla güvenilir bir alıcıya ulaştırılmıştır.
“Güven ve dürüstlük hususlarında, Hz. Peygamber’in örnekliği büyük bir önem taşımaktadır.”
Hz. Peygamber’in en bariz vasıflarından biri de doğruluktur. Doğruluğun eşsiz örneği olan Hz. Peygamber, “Emrolunduğun gibi dost doğru ol.” ilahi fermanını her konuda harfiyen uygulamıştır. Günümüzde insanlığın ve özelde Müslümanların en çok ihtiyaç duydukları güven ve dürüstlük hususlarında, Hz. Peygamber’in örnekliği büyük bir önem taşımaktadır.
Hz. Peygamber’in güzel örnekliğini konu edinen âyet-i kerimede ‘And olsun ki Resulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir’ buyrularak Efendimizin örnek alınmasında sahih bir gaye ve Allah’ın zikriyle beslenen bir kalbe sahip olmanın önemine vurgu yapılmaktadır. Esasen söz konusu ayet bizlere, Hz. Peygamber’in örnekliğinden istifade etmenin yolunu öğretmektedir. Kısacası Allah’a kavuşmayı gaye edinen ve gönül dünyasını ilahi zikir ile besleyen insan, Hz. Peygamber’i rol model alabilir.
Mümin olmamızın gereği olarak iş, aile ve toplumsal hayatımızda; konuşmalarımız, davranışlarımız, vaatlerimiz ve bize tevdi edilen emanetlerin her türünde Hz. Peygamber’in örnekliğinde emin ve doğru olmamız icap etmektedir.”
Konuşmasının ardından Malazgirt MYO Müdürü Dr. Baş’ın, Dr. Salmazzem’e teşekkür ederek hediye takdiminde bulunduğu program, şiirlerin ve naatların okunması ile devam etti. Hz. Hamza’nın Şehadet Öyküsünün ve Cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri gömülmesinin ele alındığı tiyatro gösterilerinden sonra Veda Hutbesi okundu. Öğrencilerimizin oluşturduğu İlahi Korosunun, Can Ahmed’im ve Cürmüm ile Geldim Sana ilahilerini seslendirdiği program, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Programa katılan herkese Kuran-ı Kerim Meali, Peygamberimizin Hayatı isimli kitap ve kandil simidi hediye edildi.