Malazgirt MYO’da Fethinin 831. Yılında Kudüs’ü Anlamak Konuşuldu

Malazgirt Meslek Yüksekokulu (MYO) haftalık seminerlerinin ilkinde, “Fethinin 831. Yılında Kudüs’ü Anlamak” konuşuldu. Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Adem Aktaş’ın seminerine Malazgirt MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Baş, Yüksekokul Sekreteri Süleyman Barlas, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Seminerinde millî, tarihî, dinî ve kültürel bağlarımızla gönül coğrafyamızda önemli bir konumu bulunan Kudüs ve Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ile ilgili doğru bilinen yanlışları ele alan Dr. Aktaş, İsrail’in işgali altındaki Mescid-i Aksa hakkında dinleyenlerin farkındalık ve bilinç düzeyini artırmaya yönelik bilgiler aktardı.

Kahraman ordusuyla, 2 Ekim 1187 tarihinde Kudüs’ü fethederek bu kutsal şehri onlarca yıllık Haçlı zulmünden kurtaran Sultan Selahaddin Eyyubi’nin, Müslümanları o dönemde büyük bir vebalden de kurtardığına işaret eden Dr. Aktaş, “Zaferin 831. yıl dönümünde, Kudüs’ün ve orada yaşayanların maruz kaldığı mahrumiyetten dolayı bütün Müslümanların boynu büküktür.” diye konuştu.

Peygamber Efendimizin (as), “Oraya (Mescid-i Aksa’ya) gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız, kandillerine yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin.” hadisinden yola çıkan Dr. Aktaş, ilk kıblemiz, ikinci haremimiz ve üçüncü mescidimiz olan Mescid-i Aksa’nın evrensel olarak taşıdığı öneme dikkat çekti. Peygamberimizin iltifatına mazhar olan Kudüs’e sahip çıkmanın bütün Müslümanların görevi olduğunun altını çizen Dr. Aktaş, burada yapılan zulümler karşısında zalimlere karşı tavır almanın bütün insanlığın, üç dinin merkezi olması itibariyle bütün semavi dinlerin mensuplarının, tarihin ve kültürün merkezi olması bakımından da bütün medeniyetlerin sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı.

Katılımcıların ilgiyle dinlediği seminer, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.